קטלבלס – סדנאות קטלבלס למתרגלים וקורסים להכשרת מדריכי קטלבלס

אורי הירש וקטלבלס בארץ הקודש (2011)
— ENGLISH BELOW –
אילו היו אומרים לאורי הירש לפני חמש שנים שהוא יהיה בעל המכון הגדול והפעיל ביותר לתרגול והדרכה בקטלבלס במדינת ישראל, הוא היה כנראה שואל "מה זה קטלבל ס ?"…אך מאז עברו הרבה משקולות תחת ידיו השריריות של הירש, וכיום הוא עומד בראש מכון "איתנים- קטלבלס", המאמן ומכשיר עשרות תלמידים מדי שנה בתחום, ומפיץ את תורת הקטלבלס בישראל בקרב מבוגרים, צעירים, מדריכי כושר ואף חיילי הקומנדו של צה"ל.

עד שנת 2006 היה אורי הירש (41)- דור שני לבעלים של מכון ספורט גדול ומצליח ברמת השרון שליד תל אביב, ידוע כמומחה במגוון תחומי תרגול אחרים: תרגול תפקודי, יציבה, הרמת משקולות אולימפית, אמנויות לחימה (חגורה שחורה דאן 2 ), מדריך ומנהל חדר כושר, ומורה לפילאטיס ויוגה. באותה שנה השתתף הירש בכנס לתרגול תפקודי בלוס אנג'לס (Perform Better Functional Training Summit) – שם, בסדנה עם גרי קוק (Gray Cook), נחשף לראשונה לתרגול הקטלבלס- ונכבש. "התחברתי לקטלבלס מיד- זה הזכיר לי את אמנויות הלחימה שאני מכיר היטב מבחינת העוצמה, בשילוב עם יכולת התנועה מהפילאטיס והיוגה. הסתקרנתי, זה דיבר אלי, ורציתי להמשיך ולחקור את השיטה".

קטלבלס
KETTLEBELL SPORT & FITNESS MAGAZINE (2011)

כיון שבישראל לא שמעו אז עדיין על תרגול הקטלבלס, ובהיותה של המדינה ממוקמת במזרח התיכון, חיפש הירש מקומות קרובים יחסית באירופה, בהם יכול היה לרכוש עוד ידע והתמחות בנושא. "נסעתי ללונדון מספר פעמים, שם השתתפתי בקורסים להכשרת מדריכי קטלבלס (EKIa – Advanced Extreme Kettlebell) אצל טומי מטאיוס וביג'י רול (BJ Rule and Tommy Matthews), הייתי מאד מרוצה ממנה. והתחלתי לשלב את תרגול הקטלבלס באימוני היוגה והפילאטיס שהעברתי בסטודיו".

באותה תקופה נאלץ הירש להתמודד עם לא מעט התנגדויות של מתאמנים ותיקים בחדר הכושר, שנוהל על ידי הירש ומשפחתו מזה שני דורות. "לקוחות ומתאמנים רבים התקשו לעכל את השינוי שחל בשיטת האימונים אצלנו- רובם היו רגילים לאימון הקונבנציונלי של חדר הכושר, והתקשו לעבור מישיבה על מכשירים לתרגול בעמידה, ולהתרגל לתנועות שנחשבו עד אז ל"אסורות", כמו הדד- ליפט והסווינג", הוא מספר, "אבל זה היה חזק ממני- האמנתי באמונה שלמה שהתרגול התפקודי הוא הדרך הנכונה ללכת בה"..
בסופו של דבר, בעקבות התנגדות חלק ממתאמני חדר הכושר לשיטות התרגול התפקודי החליט הירש לסגור את חדר הכושר, ולפתוח מועדון שיתמחה אך ורק באמנויות התנועה- יוגה, פילאטיס פלדנקרייז, טיי-צ'י- וכמובן, קטלבלס. בכך ויתר הירש על קהל של מאות לקוחות, על מנת לקדם את סוגי התרגול בהם האמין. במקביל, החל הירש לערוך סדנאות היכרות למדריכי ספורט ומאמני כושר עם תרגול הקטלבלס. "זה לא תמיד היה פשוט- למי שבאו מעולם חדרי הכושר לא היה קל להתחבר לזה, לעומת מדריכים שבאו ממחול ואמנויות לחימה, למשל, שנכנסו לעניין בטבעיות".

באותו שלב השתתף הירש בקורס מדריכים (Russian Kettlebell Challenge – (RKC של פבל טסטולין (Pavel Tsatsouline), "זה חידד לי עוד יותר את תפיסת התרגול, לימד אותי דברים חדשים,חיזק אצלי דברים שידעתי, וביסס את האמונה שלי בסוג התרגול הזה". הירש, שאינו מפסיק ללמוד ולהשתכלל, המשיך והתמחה גם אצל ולרי פרדנקו (Valery Fedorenko) (ב- Kettlebell Lifting Coach WKC). "הייתי בקורס ביוון, וגיליתי פן חדש ונוסף של הקטלבלס, את הקטלבלס ספורט. אמנם מדובר בשתי גישות שונות- זו של פאבל, האגרסיבית יותר, וזו של פדרנקו, התנועתית- רכה יותר, אבל במשך הזמן מצאתי דרך לשלב בין שתיהן, באופן שלתפיסתי מעשיר את התרגול ואת המתאמנים".

בהדרגה ובבטחה צמחו במכון "איתנים קטלבלס" קבוצות מתאמנים מסורות (שלא לומר מכורות) לקטלבלס. "זה התחיל מקבוצה אחת קטנה של "חלוצים", ועבר מפה לאוזן. חלק מהמבוגרים עזבו, כי הרגישו שזה תרגול אגרסיבי מיד בשבילם והיה להם קשה להתחבר לעולם התנועתי, אבל במקומם בא קהל רענן וצעיר", מספר הירש.

כיום, ארבע שנים מתחילת הדרך, מתאמנים במכון עשרות "נאמני" קטלבלס, שלא היו מחליפים את סוג התרגול הזה בשום שיטה אחרת. "בהחלט אפשר לומר שקהל המתאמנים שלנו מיוחד- אלה לא מתאמני ה"מיינסטרים" של חדרי הכושר, הם לא באים לראות ולהיראות, אלא ללמוד ולשפר יכולות גופניות ומנטליות. כולנו עברנו, איש בתורו, שינוי תרבותי, לכיוון תרגול תנועה תפקודי שמותאמים לחיי היום יום. גילינו עולם הוליסטי של גמישות, שיווי משקל, תנועתיות, וכמובן יכולות גופניות משופרות".

בהמשך השתתף גם בסדנה מתקדמת של IKFF Level 2 Fitness and Movement Dynamics עם סטיב קוטר (Steve Cotter) ובהדרגה שכלל הירש את שיטות האימונים בקטלבלס, תוך שימוש בידע שצבר מתחומי ההתמחות השונים שלו. "התנסיתי בשיטות השונות, היה לי זמן לטעות ולתקן, בהדרגה סיננתי אלמנטים שונים מכל השיטות, באופן שנוצרת סינרגיה בין סגנונות ה- RKC וה- WKC, לצד אלמנטים מתחום היוגה, הפילאטיס ואמנויות הלחימה. העבודה הזו כרוכה בהתמודדות מנטאלית שדורשת ממך להתגבר על קשיים הן כמתאמן, והן כמאמן. ללוות אנשים שלא נכנסים לשיטה בקלות, ללמד אותם לא להישבר, לעבור איתם את האתגרים, עד לרגע שבו הם כן מצליחים להפנים את השיטה- זה אתגר מרתק, ואני נהנה לעמוד בו יום יום".

עשרות מדריכים כושר כבר עברו קורסי הכשרה באיתנים קטלבלס, ומפיצים את התורה הלאה. בעקבות החשיפה שמעו על הירש ותרגול הקטלבלס גם ביחידות העילית של צה"ל. "בעזרת אדל,פיזיותרפיסטית של אחת מיחידות הקומנדו, שראתה את היתרונות בשיטה, התחלתי בהכשרת מדריכים ולוחמים ביחידות הקומנדו. בסטטיסטיקה שנעשתה לא מזמן ביחידות הללו התברר שהשיטה מסייעת משמעותית בהקטנת מספר הפציעות באימונים".

עם ההצלחה בשטח הגיעה גם ההתעניינות התקשורתית- הירש מתראיין לעיתים מזומנות בעיתונות ובטלוויזיה, ולאחרונה אף הוציא סדרת די.וי. די המדגימה את השיטה, ואת "ספר הקטלבלס"- הספר הראשון בעברית המסביר את שיטת התרגול התפקודי ותרגול הקטלבלס, וכולל גם הדגמות מפורטות של התרגילים. בנוסף, הירש הוא היבואן היחיד בארץ של ציוד קטלבלס. "אנחנו לא עושים קידום מכירות או פרסום, מלבד ה"פייסבוק", שם התגבשה סביב המכון קהילה פעילה ודינאמית. אני לא חותר להגדיל את המכון עוד ועוד. חשוב לי שאלה שכן מתאמנים יבינו את העניין עד הסוף ויפנימו את העקרונות ההוליסטיים והתנועתיים שבו".

.במכון איתנים ניתן לראות כיום צעירים ומבוגרים, גברים ונשים, מתאמנים בהתמדה ובהנאה בקטלבלס, (כולל מפגשי תרגול מחוץ למכון, בפארקים, שהופכים לאחר מכן לפיקניק חברתי). "אין ספק שהמכון הפך לקהילה שהיא הרבה מעבר לתרגול עצמו", מסכם הירש, "מדובר לא רק בתרגול, אלא גם בהשקפת עולם ובדרך חיים".
ואגב השקפת העולם ההוליסטית- כשנולדה בתו הבכורה של הירש לפני כשנה, היא צולמה מיד לצד משקולת קטלבלס קטנה בת 3 קילוגרם… להיט גדול בקרב ידידי מכון איתנים קטלבלס בפייסבוק. ככה זה כנראה, כשהופכים את הקטלבלס לדרך חיים


KETTLEBELLS IN THE HOLY LAND / KETTLEBELL SPORT & FITNESS MAGAZINE (2011)

Five years ago, if someone had said to Uri Hirsch that he is going to be the owner of the biggest and most active sports club in Israel for Kettlebell training, he would have probably asked, "what is Kettlebells?" Yet since then, quite a few weights have passed between Hirsch's toned arms and today he is the proud owner of "Eitanim – Kettlebells" training dozens of students each year spreading the Kettlebell doctrine throughout Israel. Members include the young and the old, athletic instructors and even IDF commando soldiers.

Prior to 2006, Uri Hirsch (41) the son of the owners of one of the most renowned sports clubs in Ramat Hasharon, a town on the outskirts of Tel Aviv – was known for his expertise in various forms of athletic training : functional training, Olympic weight lifting, martial arts (black belt Dan 2), gym instructor, and a Pilates and yoga instructor. That same year, Hirsch participated in the Perform Better Functional Training Summit in Los Angeles. During a workshop with Garry Cook, Hirsch was introduced to Kettlebells for the very first time – and was awe-struck. "I became a Kettlebell fan immediately – its strength reminded me of martial arts which I know very well, combined with movement that stems from Pilates and yoga. I was curious, and all I wanted to do was learn more about the method."

In Israel, no one had yet heard about Kettlebells, so Hirsch started looking for training centers closer to Europe where he could study the method in-depth. "I traveled to London a number of times where I participated in EKla – Advanced Extreme Kettlebell courses led by BJ Rule and Tommy Matthews, where I only become more and more infatuated. I started off by integrating certain elements from Kettlebells in my yoga and Pilates classes."

Despite Hirsch's desire to integrate the method in the studio, he was met with quite a bit of resistance led by veteran members of the gym owned and managed by Hirsch and his family for two generations. "Many members found it difficult to swallow the change that was taking place in the classes. Many were used to conventional gymtraining and could not adapt to exercises that were based on standing rather than sitting or lying down and move in ways that were previously considered "wrong" such as the dead-lift and the swing," says Hirsch. "But it was much stronger than me – I believed that functional training, and specifically kettlebells, was the right way to go…"

Eventually, as a result of the resistance exhibited by many members, Hirsch decided to close the traditional gym and open up an exclusive studio for functional training that would focus on methods such as yoga, Pilates, feldenkrais, Tai-Chi, and of course, Kettlebells as the club's flagship class. By doing so, Hirsch took the risk of losing hundreds of members in order to focus on a training method he truly believed in. Simultaneously, Hirsch organized and led introductory Kettlebell courses and workshops for athletic instructors and trainers. "It was not always easy – those who came from the world of traditional gym training had a difficult time getting used to the new method. On the other hand, those who came from the world of dance and martial arts found the method very natural."

Around the same time, Hirsch participated in Pavel Tsatsouline's RKC Russian Kettlebell Challenge. "The RKC course clarified the method further, taught me new things, reinforced what I already learned and strengthened my belief in Kettlebells." Hirsch, an avid and curious student, continued to take part in classes and workshops, including a workshop with Valery Fedorenko at the WKC Kettlebell Lifting Coach. "I participated in a course in Greece, and learned of a whole new side to Kettlebells – the sport. Although there are two schools of thought, the one associated with Pavel, which is more aggressive, and Fedorenko which is based upon softer and flowing movement, I adapted both methods in a way that I believe enriches the workout and the trainees."

Within time, "Eitanim Kettlebells" became home to a group of dedicated (and addicted) individuals. "It started off as a small group of 'pioneers', which grew by word-of-mouth. Some of the older participants left as they found the method too aggressive and the movement too difficult, but instead we were blessed by a group of young and energetic trainees," says Hirsch.

Today, four years down the road, there are many dedicated Kettlebell trainees in the israeli club, which is. "You could definitely say that our members are unique – they aren't part of the "mainstream" 'gym goers,' they don't come to see and be seen, rather, to learn and improve their movement and mental capabilities. At some point in our lives Each and every one of us has gone through a cultural change, toward functional training methods that are more suited for daily life. We have discovered a holistic world of flexibility, balance, movement, and of course – improved physical competence."

Later, Hirsch participated in the advanced workshop IKFF Level 2 Fitness and Movement Dynamics with Steve Cotter. Taking what he learned in this workshop and others, Hirsch enhanced his training methods using the knowledge he had gained from various training methods. "I tried various methods; I made mistakes and learned from them, and eventually filtered out elements from each method that created a synergy between WKC and RKC, alongside elements from yoga, Pilates and martial arts. As an athletic trainer, you have to know how to overcome certain aspects mentally as a trainer and a trainee, guiding individuals from the beginning that have difficulty grasping the method, teaching them not to give in, getting through the challenges with them, until they finally get it – it's a fascinating challenge and I enjoy it each and every day."

Dozens of athletic trainers have been trained at "Eitanim Kettlebells," spreading the doctrine eagerly to new students. Increased exposure has intrigued even the most elite units of the IDF. "With the help of Adel, a physiotherapist from one of the elite commando units, who has experienced the advantages of the method, I started to train instructors and soldiers from various commando units. A recent follow-up on units who are training using Kettlebells have shown a lower susceptibility to injury in army training."

The success was followed by the media interest – Hirsch is often interviewed in newspapers and on television, and recently launched a series of three DVDs as well as a book. "The Kettlebell Book" is the first book written in Hebrew that explains functional training and the Kettlebell method, including examples for exercises and sets. In addition, Hirsch is the director of I.K.O – Israeli Kettlebells Organization and the only Kettlebell importer in Israel. "We do not do any advertising or sales promotion other than on Facebook where an active and dynamic community of followers has been established. I am not looking to constantly increase the size of my studio. It is more important to me that current members understand to the fullest extent possible the basis and basics of the method."

At "Eitanim Kettlebells" there are now young and old, men and women trainees, who come to workout persistently with joy and passion (including workshops outside of the studio such as at parks and on the beach that are followed by picnics). "There is no doubt that the studio has turned into a community and not just a place where people come to work out," concludes Hirsch. "Because it's not only a workout – but rather – an outlook and a whole way of life."

And speaking of a holistic outlook – when his daughter was born a year ago, she was photographed at the hospital next to a 4KG kettlebell… a big hit among "Eitanim" members on its Facebook page. The grandparents lifted an eye brow, "but I told them that's just living example of that's what happens when Kettlebells becomes a way of life." smiles Hirsch.

קטלבל – אורי הירש בערוץ 10

קטלבל האימון היחיד שהקים אותי מהספה

קטלבל – אורי הירש בערוץ 2

ההיסטוריה של הקטלבלס

משקולות הקטלבלס, כפי שאנו מכירים אותן כיום, הובאו לאירופה על ידי סוחרים מיוון העתיקה ומפרס, והן שימשו במקור ככלי למדידת סחורות חקלאיות. מראשית המאה ה- 18 מופיע הקטלבל ברוסיה- חוואים ועובדי נמל רוסים השתמשו במשקולות הקטלבלס כיחידת מידה. במקור השתמשו בחצי פוד (8 ק"ג) , פּוּד (16 ק"ג) , פוד וחצי ( 24 ק"ג) ושני פוד (32 ק"ג) .

קיצורי קטלבלס

פעם ראשונה בקטלבלס ? לא מכיר את שמות התרגילים ? לנוחיותך, רשימת קיצורי התרגילים שיעזרו לכך להבין מי נגד מי… מוזמן לבדוק לעתים קרובות את הרשימה (החלקית…) היא מתעדכנת מעת לעת… אם חסר תרגיל או יש לך להוסיף, מוזמן להגיב…

קטלבלס לנשים

השפעת אימון הקטלבלס על נשים עשויה להיות שונה מהשפעת האימון על גברים, לאור העובדה שקיימים הבדלים גופניים בין נשים לגברים, הורמון הטסטוסטרון נמוך אצל נשים לעומת גברים וכתוצאה מכך רמת העלייה במסת השריר, נמוכה יותר מאשר אצל גברים. אולם, צפוי שיפור ניכר ביכולת התנועתית, במרכיבי הכושר הגופני, ובהופעה החיצונית בשל שריפת שומן מוגברת, שיפור בקצב חילוף החומרים וירידה במשקל (בשילוב תוכנית תזונתית מתאימה).

עשור לקטלבלס

משיחות שהיו לי עם יוצאי ברית המועצות בישראל, אני שומע תסכול רב על מצב הקטלבלס התחרותי בישראל. אין מתחרים, אין תקציב, אין מתאמנים, הישראלים חלשים ... ב 2006 לפני שהבאתי את הקטלבלס לישראל, ישראל הייתה שממה מבחינת קטלבלס (להוציא קומץ זניח של יוצאי ברה"מ שעשו את זה לבד בבית ושם זה גם נשאר), רוב האנשים הרימו גבה, הסתכלו בחשש, ושאלו מה זה בכלל קטלבלס ? זה מסוכן, לא בטוח ... ההתנגדות או הגיחוך לקטלבלס הייתה במיינסטרים. לא הייתה אפשרות לרכוש קטלבל בישראל, לא היו מדריכים, לא היו מכונים ומרכזים להכשרת מדריכי קטלבלס... שממה.

קטלבלס ולמידה

"תרגש אותי", "תחדש לי", "למה אתה חוזר כל הזמן על אותם התרגילים?", "אבל עשינו את התרגיל הזה באימון הקודם?" תרגול מאומץ ומאתגר, שינויי התרגילים בכל אימון מגדיל את הגירוי הגופני ומונע הסתגלות של הגוף למאמץ ובכך מביא את המתאמן לתוצאות מהירות וטובות יותר מבחינת ירידה במשקל, חיטוב הגוף ושיפור מרכיבי הכושר הגופני.

לקבלת מידע, ייעוץ והכוונה

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

קטלבל | רבי עקיבא 50 הרצליה | 077-540-8885 ​ | פייסבוק איתנים ספורט | וואטסאפ 
שעות פעילות | א' – ה' 8:00-11:00 – 16:00-21:00 | שישי 8:00-12:00
דואר אלקטרוני: info@functionaltraining.co.il

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp
דילוג לתוכן