קטלבלס – סדנאות קטלבלס למתרגלים וקורסים להכשרת מדריכי קטלבלס

מה זה קטלבל ?

תרגול באמצעות קטלבלס מבוסס ברובו על הנפות, על תנועה רב-מפרקית המצריכה קואורדינציה בין- מפרקית ברמה גבוהה ועל הוצאה אנרגטית גבוהה. תרגילי הקטלבל מורכבים מתרגילים המשפרים את יכולת ומיומנות התנועה ואת מרכיבי הכושר הגופני… להמשך >>

ההיסטוריה של הקטלבלס

קטלבלס, או גיריי ברוסית , הובאו לאירופה על ידי סוחרים מיוון העתיקה ומפרס, והקטלבל שימשו במקור ככלי למדידת סחורות חקלאיות. מראשית המאה ה- 18 מופיע הקטלבל ברוסיה- חוואים ועובדי נמל רוסים השתמשו במשקולות הקטלבלס כיחידת מידה. במקור השתמשו בחצי פוד (8 ק"ג) , פּוּד (16 ק"ג) , פוד וחצי ( 24 ק"ג) ושני פוד (32 ק"ג) . להמשך >>

קטלבלס איתנים

קטלבלס תחרותי

קטלבלס קלאסי

קטלבלס גולגולת

קטלבלס, מה זה בכלל ?

התרגול מתבצע בעיקר על ידי הנפות. הנפת המשקולת דרך תרגול תנועה של כל הגוף,
כך שהגוף צריך להגיב ולשמור על שליטה. הדבר מתבצע  בצורה דינאמית.
תרגול הקטלבלס מורכב מתרגילים המשפרים את יכולת ומיומנות התנועה ואת מרכיבי הכושר הגופני.
  
למי מיועד התרגול?

התרגול מתאים לכל אחד מגיל 8 ועד 80. אין צורך להיות בכושר של אלוף אולימפי. כל מתאמן עובד בקצב שלו. צריך רק יכולת התמדה, אחריות ושיקול דעת.
מתאים לאנשים שמחפשים תרגול מאתגר, מהנה ואפקטיבי.
עם זאת, חשוב לציין, שמדובר בתרגול מאתגר, חכם ומורכב, ולכן מוכרחים לשמור על מיקוד ועל ריכוז גבוה. מתאמנים המחפשים תרגול שאינו מצריך מודעות, מחשבה וריכוז, עלולים להתאכזב משיטת תרגול זו.
 
איך נראה שיעור ?

אורך השיעור כ 45 דקות (איכות על פני כמות).
מתחילים בחימום תנועתי המשלב טכניקות תנועה הלקוחות מתרבויות המזרח כמו : אומנויות לחימה ויוגה. וממשיכים לקומבינציות קטלבלס בעצימות גבוהה ונמוכה המבוססת על קטלבלס בסגנון הנפות ספורט וכושר. התרגול מסתיים בתרגילים המשלבים אלמנטים מפילאטיס, יוגה וטאי צ'י.

איך הכל התחיל, מה קורה היום בישראל ?

אורי הירש מייסד אימון הקטלבלס בישראל ומחלוצי התרגול התפקודי (Functional Training), נחשף לתרגול הקטלבלס ב 2006, כשהשתתף בסמינר לתרגול כושר תפקודי (Functional training) שהתקיים בקליפורניה. בעקבות הניסיון הרב שצבר משך השנים בשיטות וטכניקות שונות ומגוונות של אימונים והדרכה, השתתפות בהשתלמויות בינלאומיות, ולימודים עם מורים מהמובילים בעולם, פיתח ושיכלל את שיטת איתנים קטלבלס, הקים אתביה"ס למדריכי קטלבלס, בסטודיו איתנים קטלבלס, הוציא לאור את  ספר הקטלבלס – המדריך השלם לשיטת איתנים קטלבלס ולתרגול כושר פונקציונלי וסדרת די.וי.די לתרגול קטלבלס, הראשונה מסוגה בעברית.
מ 2006 נערכו כבר שבעה קורסי מדריכי קטלבלס והשתלמויות לכוחות הביטחון, והוכשרו מאות מדריכי קטלבלס מטעם ארגון הקטלבלס בישראל
מאמני כושר אישי ומכוני כושר רבים מצטרפים למהפכת הכושר ומקיימים שיעורי איתנים קטלבלס כחלק קבוע ממערכת השעות שלהם.

למה להתאמן בקטלבלס ?

תרגול קטלבלס הוא כלי תרגול תפקודי, כעל יכולת גבוהה בשיפור תנועת הגוף לדרישות היום יום. לתרגול קטלבלס שילוב נדיר של שיפור יכולות גופניות בכל התחומים – משפר תזמון תנועה בין חלקי הגוף, כוח, גמישות, קלילות וקוֹאוֹרְדִּינַצְיָה תפקודיים וכיו'.
תרגול הקטלבלס אינו תרגול גופני רגיל, תרגול הקטלבלס אינו קל, דורש משמעת עצמית ומודעות גבוהה, אולם התועלת האישית מהתרגול עולה על כל סוג תרגול שהכרת, חווית או שמעת עליו בעבר.

האם כל אחד יכול לתרגל עם קטלבלס ?

התרגול, מתאים לכלל האוכלוסייה, ולא בהכרח לאתלטים. התרגול מלמד אותנו את תנועת ותפקוד הגוף ובכך למנוע כאבים בחיי היום יום.  שימוש לקוי בגופנו, תנועה לא נכונה, חולשה שרירית, טווח תנועה מוגבל ואו אי הפעלה של שרירי הליבה, כל אחד מהגורמים האלה עלול לגרום לכאב לא רצוי – כל אלה ייעלמו לך לאחר שתלמד להניע את הגוף בצורה מיטבית, דרך תרגול קטלבלס.

עם איזה משקל קטלבלס להתחיל ?

על מנת לקבוע אם איזה משקל כדאי להתחיל, יש לדעת מספר משתנים :
מצב הכושר הגופני של המתאמן, רקע קודם בתרגול, יכולת התנועה, מצב בריאותי (מגבלות, יציבה וכו'), מין, גיל.
כמו כן לכל תרגיל מרכיבים שונים (הטכניקה היא תנאי יסוד בכל המרכיבים) :
כוח, גמישות, סבולת, תנועתיות, מהירות, קואורדינציה
 
האם תרגול הקטלבל מתאים גם לנשים וילדים ?

אפשרות לתרגול במשקלים קלים (4 ק"ג עד 40 ק"ג) ושילוב התנועות הטבעיות של הגוף הופך את תרגול הקטלבלס לכלי לירידה במשקל ועיצוב הגוף – שתי מטרות תרגול נפוצות בקרב נשים, מטרות אלו מתאימות גם בקרב ילדים בימינו (מגפת ההשמנה וחוסר התנועה).

אני לא גמיש/חזק – האם אני יכול לתרגל בקטלבלס?

לא קיימות דרישות  מיוחדות ו/או תנאי בסיס כדי לתרגל בקטלבלס. כל אחד מגיע עם היכולות שלו. עם הזמן המיומנות משתפרת, הגוף מתחזק ומתגמש ,הסיבולת משתפרת , הקואורדינציה והיציבה משתפרים.

כמה פעמים בשבוע צריך לתרגל?

גם תרגול שבועי של 45 דקות, יעשה את השינוי וישפיע על הגוף. אולם, מומלץ לתרגל 3-4 פעמיים בשבוע בשיעור קטלבלס מסודר ולבנות תכנית של תרגול אישי בבית, באורך של 10-20 דקות ביום. בסופו של דבר הרעיון הוא לתרגל על בסיס יומיומי, בהתמדה ולאורך זמן.

איך אני לומד לתרגל בקטלבלס ?

תרגול הקטלבלס אינו מסובך, אך דורש איכות ביצוע ודיוק תנועה מושלם. (הדבר נכון שבעתיים כשמדובר בלימוד מתאמנים אחרים. מדריכים חייבים לדעת את הנחיות האיכות ושמי שאינו יודע אל לא ללמד זאת) ולכן בשלבים הראשונים, הדרכת מאמן מוסמך לקטלבלס היא הכרחית. מעבר לכך, ניתן ללמוד מתוך ספר הקטלבלס וסדרת ה DVD.

קטלבל – אורי הירש בערוץ 10

קטלבל האימון היחיד שהקים אותי מהספה

קטלבל – אורי הירש בערוץ 2

ההיסטוריה של הקטלבלס

משקולות הקטלבלס, כפי שאנו מכירים אותן כיום, הובאו לאירופה על ידי סוחרים מיוון העתיקה ומפרס, והן שימשו במקור ככלי למדידת סחורות חקלאיות. מראשית המאה ה- 18 מופיע הקטלבל ברוסיה- חוואים ועובדי נמל רוסים השתמשו במשקולות הקטלבלס כיחידת מידה. במקור השתמשו בחצי פוד (8 ק"ג) , פּוּד (16 ק"ג) , פוד וחצי ( 24 ק"ג) ושני פוד (32 ק"ג) .

קיצורי קטלבלס

פעם ראשונה בקטלבלס ? לא מכיר את שמות התרגילים ? לנוחיותך, רשימת קיצורי התרגילים שיעזרו לכך להבין מי נגד מי… מוזמן לבדוק לעתים קרובות את הרשימה (החלקית…) היא מתעדכנת מעת לעת… אם חסר תרגיל או יש לך להוסיף, מוזמן להגיב…

קטלבלס לנשים

השפעת אימון הקטלבלס על נשים עשויה להיות שונה מהשפעת האימון על גברים, לאור העובדה שקיימים הבדלים גופניים בין נשים לגברים, הורמון הטסטוסטרון נמוך אצל נשים לעומת גברים וכתוצאה מכך רמת העלייה במסת השריר, נמוכה יותר מאשר אצל גברים. אולם, צפוי שיפור ניכר ביכולת התנועתית, במרכיבי הכושר הגופני, ובהופעה החיצונית בשל שריפת שומן מוגברת, שיפור בקצב חילוף החומרים וירידה במשקל (בשילוב תוכנית תזונתית מתאימה).

עשור לקטלבלס

משיחות שהיו לי עם יוצאי ברית המועצות בישראל, אני שומע תסכול רב על מצב הקטלבלס התחרותי בישראל. אין מתחרים, אין תקציב, אין מתאמנים, הישראלים חלשים ... ב 2006 לפני שהבאתי את הקטלבלס לישראל, ישראל הייתה שממה מבחינת קטלבלס (להוציא קומץ זניח של יוצאי ברה"מ שעשו את זה לבד בבית ושם זה גם נשאר), רוב האנשים הרימו גבה, הסתכלו בחשש, ושאלו מה זה בכלל קטלבלס ? זה מסוכן, לא בטוח ... ההתנגדות או הגיחוך לקטלבלס הייתה במיינסטרים. לא הייתה אפשרות לרכוש קטלבל בישראל, לא היו מדריכים, לא היו מכונים ומרכזים להכשרת מדריכי קטלבלס... שממה.

קטלבלס ולמידה

"תרגש אותי", "תחדש לי", "למה אתה חוזר כל הזמן על אותם התרגילים?", "אבל עשינו את התרגיל הזה באימון הקודם?" תרגול מאומץ ומאתגר, שינויי התרגילים בכל אימון מגדיל את הגירוי הגופני ומונע הסתגלות של הגוף למאמץ ובכך מביא את המתאמן לתוצאות מהירות וטובות יותר מבחינת ירידה במשקל, חיטוב הגוף ושיפור מרכיבי הכושר הגופני.

לקבלת מידע, ייעוץ והכוונה על קטלבלס , מדריכי קטלבלס ומשקולות קטלבל :

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

קטלבל | רבי עקיבא 50 הרצליה | 077-540-8885 ​ | פייסבוק איתנים ספורט | וואטסאפ 
שעות פעילות | א' – ה' 8:00-11:00 – 16:00-21:00 | שישי 8:00-12:00
דואר אלקטרוני: info@functionaltraining.co.il

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp
דילוג לתוכן