קטלבלס – סדנאות קטלבלס למתרגלים וקורסים להכשרת מדריכי קטלבלס

קטלבלס – מעריב nrg – לא רק לגברים חסונים – תזונה וכושר – בריאות

אורי הירש, מייסד שיטת האימון קטלבל'ס (הנפת משקולות) בישראל, לא מאמין בחדרי כושר אלא באימונים לחיזוק השרירים בהם משתמשים הכי הרבה ביומיום
מיכל יעקב יצחקי  29/1/2008 7:55

לא בכדי מתקיפים את מתאמני הכושר מכל עבר מושגים כמו חיזוק מרכז הגוף, עבודה על השרירים המייצבים וגם ל"צריך להתייחס ברצינות לשיפור היציבה", יש מקום. ההכרה בחשיבותה של עבודה עמוקה בחיזוק השרירים המייצבים של הגוף הובילה להתפתחות שיטת האימון הפונקציונלי, שמטרתה להביא את הגוף לתפקוד טוב יותר בחיי היומיום.

קטלבל'ס (Kettlebells), אימון באמצעות הנפת משקולת מיוחדת, היא אחת משיטות האימון התומכות באימון הפונקציונלי. אורי הירש, 38, מייסד אימון הקטלבל'ס בישראל ומתמחה בפילאטיס מכשירים, יוגה ושיפור יציבה, נחשף אל השיטה הזו לפני שנה, כשהשתתף בסמינר כושר של אימון פונקציונלי שהתקיים בקליפורניה. הירש: "עד היום היינו רגילים לחזק את שרירי הגוף על ידי כך שהיינו מחלקים את הגוף לקבוצות שרירים ומבודדים אותם. בקטלבל'ס הדגש הוא על שרשראות תנועה המפעילות במקביל את כל שרירי הגוף כיחידה אחת".

סוף עידן מכשירי הכושר? 
"העבודה בחדר הכושר מתאימה לבודי בילדרס הרוצים לנפח את שרירי הגוף. אני חושב שלאדם הרגיל אין מה לחפש שם. יש לא מעט מכשירים העובדים על שרירים, שבחיי היומיום לא תורמים לנו בכלל".

משקולת הקטלבל'ס, ששימשה את עובדי הנמל ברוסיה כיחידת מדידה כבר בשנת 1704, מזכירה בצורתה כדור או פגז עם תוספת של ידית אחיזה, ומשקלה נע בין ארבעה ל-40 ק"ג. השימוש בה אינו מסובך, אך מצריך עבודה נכונה כדי שלא לגרום נזק. הירש: "מאחר שהמשקולת בעלת משקל רב, כל הנפה או טלטלה שלה מושכת את הגוף כלפי מטה ומוציאה אותו מאיזון. כדי לאזן את הגוף יש לגייס את כל שרירי היציבה, דבר הגורם להם לעבוד ללא הפסקה לאורך כל האימון".

לדייק את התנועה


קטלבל

מה מטרת האימון בשיטת קטלבל'ס? 
"עיקר העבודה כולל הנפת המשקולת בין הרגליים ומעל הראש. שימוש בכל מרכיבי הכושר הגופני (מהירות, גמישות, שיווי משקל, כוח וסיבולת) מוביל לשריפת שומנים גבוהה, לחיטוב והתארכות שרירי הגוף,

שיפור טווחי תנועה ושיפור היציבה. מאחר שהעבודה צריכה להתבצע בריכוז ובדיוק רב, האימונים תורמים מאוד לשיפור המיקוד והנחישות, דבר יעיל מאוד עבור ספורטאים, אבל לא רק להם".

איך מלמדים את הגוף לעבוד כיחידה אחת? 
"עם היוולדנו מתפתחות בגופנו יכולות תנועתיות, שהיום אנו יודעים לחלקן לשבע תבניות תנועה. התבניות הבסיסיות ביותר הן כפיפה, פשיטה ופיתול של עמוד השדרה. בהמשך מתפתחות תבניות הדחיפה, המשיכה והכפיפה מעמידה לישיבה. התבנית התנועתית המורכבת ביותר היא ההליכה, שכוללת בתוכה גם את הריצה והטיפוס. באמצעות תרגילים מובנים עם הקטלבל'ס אנו עובדים על כל תבנית תנועתית, כשהמטרה היא להגיע לתנועה אחת הכוללת את כל התבניות".

מה כוללת טכניקת השימוש בקטלבל'ס? 
"מתחילים בהנפה (swing) המתבצעת על ידי הרמת המשקולת מהקרקע תוך שימוש באגן ובישבן כמקור הכוח. בהרמה נכונה, הזרועות לא ירגישו את המאמץ. השלב השני הוא דחיקה למעלה המתבצעת על ידי הרמת המשקולת מגובה החזה אל מעל הראש, ולסיום משתמשים בזרועות כבמטוטלת, ומניפים את הקטלבל'ס מבין הרגליים עד לגובה הראש. החטיפה היא סוג נוסף של הנפה מתמשכת אשר בעקבותיה מתבצע סיבוב של המשקולת מעל פרק היד ב-360 מעלות".

האם השיטה עוזרת בשיקום פציעות? 
"בהחלט כן, מאחר שהיא עובדת באופן אחיד על כל שרירי הגוף ומחזקת אותם. הקפדה על שלושה אימונים בשבוע תוביל לחיזוק השרירים האחוריים של הגוף, שרירי החזה וחגורת הכתפיים. בעקבות שיפור טווח התנועה והגמשת הגוף, אפשר למנוע פציעות".

על מה צריך לשים דגש באימון? 
"העבודה מתבצעת עם משקולת אחת המוחזקת לרוב בשתי הידיים. חובה להקפיד על טכניקת עבודה נכונה ולכן בשלבים הראשונים, הדרכת מאמן מוסמך לקטלבל'ס היא הכרחית. מעבר לכך, כדי להגיע לתוצאות טובות, דיוק התנועה חייב להיות מושלם. התנועה צריכה להיות זורמת ולא נתקעת".

קטלבל – אורי הירש בערוץ 10

קטלבל האימון היחיד שהקים אותי מהספה

קטלבל – אורי הירש בערוץ 2

ההיסטוריה של הקטלבלס

משקולות הקטלבלס, כפי שאנו מכירים אותן כיום, הובאו לאירופה על ידי סוחרים מיוון העתיקה ומפרס, והן שימשו במקור ככלי למדידת סחורות חקלאיות. מראשית המאה ה- 18 מופיע הקטלבל ברוסיה- חוואים ועובדי נמל רוסים השתמשו במשקולות הקטלבלס כיחידת מידה. במקור השתמשו בחצי פוד (8 ק"ג) , פּוּד (16 ק"ג) , פוד וחצי ( 24 ק"ג) ושני פוד (32 ק"ג) .

קיצורי קטלבלס

פעם ראשונה בקטלבלס ? לא מכיר את שמות התרגילים ? לנוחיותך, רשימת קיצורי התרגילים שיעזרו לכך להבין מי נגד מי… מוזמן לבדוק לעתים קרובות את הרשימה (החלקית…) היא מתעדכנת מעת לעת… אם חסר תרגיל או יש לך להוסיף, מוזמן להגיב…

קטלבלס לנשים

השפעת אימון הקטלבלס על נשים עשויה להיות שונה מהשפעת האימון על גברים, לאור העובדה שקיימים הבדלים גופניים בין נשים לגברים, הורמון הטסטוסטרון נמוך אצל נשים לעומת גברים וכתוצאה מכך רמת העלייה במסת השריר, נמוכה יותר מאשר אצל גברים. אולם, צפוי שיפור ניכר ביכולת התנועתית, במרכיבי הכושר הגופני, ובהופעה החיצונית בשל שריפת שומן מוגברת, שיפור בקצב חילוף החומרים וירידה במשקל (בשילוב תוכנית תזונתית מתאימה).

עשור לקטלבלס

משיחות שהיו לי עם יוצאי ברית המועצות בישראל, אני שומע תסכול רב על מצב הקטלבלס התחרותי בישראל. אין מתחרים, אין תקציב, אין מתאמנים, הישראלים חלשים ... ב 2006 לפני שהבאתי את הקטלבלס לישראל, ישראל הייתה שממה מבחינת קטלבלס (להוציא קומץ זניח של יוצאי ברה"מ שעשו את זה לבד בבית ושם זה גם נשאר), רוב האנשים הרימו גבה, הסתכלו בחשש, ושאלו מה זה בכלל קטלבלס ? זה מסוכן, לא בטוח ... ההתנגדות או הגיחוך לקטלבלס הייתה במיינסטרים. לא הייתה אפשרות לרכוש קטלבל בישראל, לא היו מדריכים, לא היו מכונים ומרכזים להכשרת מדריכי קטלבלס... שממה.

קטלבלס ולמידה

"תרגש אותי", "תחדש לי", "למה אתה חוזר כל הזמן על אותם התרגילים?", "אבל עשינו את התרגיל הזה באימון הקודם?" תרגול מאומץ ומאתגר, שינויי התרגילים בכל אימון מגדיל את הגירוי הגופני ומונע הסתגלות של הגוף למאמץ ובכך מביא את המתאמן לתוצאות מהירות וטובות יותר מבחינת ירידה במשקל, חיטוב הגוף ושיפור מרכיבי הכושר הגופני.

לקבלת מידע, ייעוץ והכוונה

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

קטלבל | רבי עקיבא 50 הרצליה | 077-540-8885 ​ | פייסבוק איתנים ספורט | וואטסאפ 
שעות פעילות | א' – ה' 8:00-11:00 – 16:00-21:00 | שישי 8:00-12:00
דואר אלקטרוני: info@functionaltraining.co.il

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on whatsapp
דילוג לתוכן